Pek çok kişi iş görüşmesine giderken ne giyeceği konusunda kararsız kalır. Çünkü ilk bakışta vereceğiniz intiba önemlidir. İşte iş görüşmelerinde tercih etmeniz gereken kıyafetler…

Hazırlayan: Pınar Yıldız


Kıyafet seçiminden önce söylenmesi gereken en önemli şey, beden temizliğinize önem vermeniz gerektiğidir. Temiz, düzenli bir fiziksel görünüm en önemli ilk unsurlardandır. Tabi mülakata gitmeden önce görüşüceğiniz kurumun web sitesini mutlaka inceleyin. Ön bilgi almadan, araştırma yapmadan sakın gitmeyin. Bu sizin iş yaşamınızdaki tutumunuzla ilgili karşınızdaki kişiye ön bir görüş verecektir.

Tüm bunları hatırlattıktan sonra, gelelim doğru kıyafet seçimine. Seçeceğiniz kıyafet çalışmak istediğiniz alanla uyumlu olmalı. Bu yüzden başvuru yapılan alana göre giyilecek kıyafetler de farklılık gösterir. Örneğin, hukuk, finans, ticaret, muhasebe gibi alanlar için klasik görünüm en doğru tercih olur. Erkekler için takım elbise, bayanlar için ise, pantolon, etek, beyaz ya da düz renklerden oluşan bir gömlek en ideal görüntüyü oluşturur.

Ancak reklamcılık, dijital pazarlama, internet ya da bilişim gibi daha yaratıcı sektörlerde il arıyorsanız, daha serbest giyinebilirsiniz. Burada tarzınızı da ön planaçıkarmak önemli olabilir. yani stil sahibi olmalısınız. Tabi bu çok çılgın  bir görünüş anlamına gelmiyor. Sizden yaratıcılık beklenen alanlar olduğu için stilinizdeki özgün dokunuşlar yaratıcılığınız konusunda ön bir intiba verebilir. Sanatsal alanlar, tasarımcılık gibi pozisyonlar için kullanacağınız aksesuarlar sizin alanınızdakipotansiyeliniz konusunda ipucu verebilir.

Aşırıya Kaçmayın

Dikkat çekmek uğruna yapılan pek çok hatalar olabiliyor. Örneğin aşırı mini kıyafetler ya da derin dekolte bir iş görüşmesi için oldukça yanlış tercihlerdir. Seçimlerinizde ölçülü olun.

Nasıl Bir Makyaj Yapmalıyım?

Moda defilesi ya da katalog çekimine katılmıyorsunuz, bunu sakın unutmayın. Bu yüzden aşırı makyajdan kaçının. Çok iddialı renklere hiç gerek yok. Size prezantabl görüntü sağlayacak kadar makyaj yapmanız yeterli olacaktır.

                                                                                                                                                                                                                                     

 Doğru Görünüş:         

 Sade abartısız bir saç modeli                                                          

  Gerek duyarsanız, hafif bir kapatıcı                                             

   Abartıya kaçmadan maskara kullanabilirsiniz                         

 Nötr tonlarda ruj ve ya dudak kremi                                        

  İsteğe bağlı hafif göz farı                                                                   

 Teninize uygun allık                                                                      

  

Yanlış Görünüş:

 Abartılı saç modelleri, kirli ve yapış yapış bir saç                                   

Çok yoğun sürülmüş fondöten

Kat kat sürülmüş maskara, renkli maskara

 Seksi tonlarda ruj

Parlak göz farı

Aşırı baskın allık kullanımız      

 

Parfümünüzü Ölçülü Kullanın

Parfüm kullanırken de ölçülü olun. Kullanacağınız koku ne kadar güzel olursa olsun, aşırı derecede sıktığınızda yanınızdaki kişi sizden bir an önce uzaklaşmak isteyecektir.

İş görüşmesini abartmayın. Uygun renkler, temiz ve düzenli görümünüzü destekleyen doğal bir makyaj her zaman yeterli olacaktır. Kendinizi en iyi seçilde ifade etmeye ve tercihleriniz konusunda açık olmaya önem verin. Şimdiden iyi şanslar…